Václav Šlapák / blog

Můj první příspěvek

Autor: . | Článek na téma: Vzorec úspěchu

Ahoj přátelé, píšu svůj první příspěvek do svého blogu a rád bych jím otevřel cestu pro prezentaci svých názorů a zkušeností v oblasti mého osobnostního rozvoje. Přemýšlel jsem, co by mohlo být to správné téma a dnes ráno jsem si uvědomil, že bych měl napsat jakým způsobem pracuji JÁ osobně s principy úspěchu. Pro ty, co nemají informace o principech Vzorce úspěchu, tak jen krátká informace. Jedná o praktické návody a postupy, jak dosáhnout úspěchu, hojnosti a prosperity ve svém životě, které prezentuji na svém semináři Vzorec úspěchu. Tyto principy vycházejí z myšlenek Napoleona Hilla, Dale Carnegieho a W.D. Watlese. Děkuji všem, kteří mi skončení semináře napsali pár řádků o tom, jak překonáváte sami sebe, své stereotypy, jak začínáte psát svých 101 cílů a s čím vším se potkáváte po seminářích. To mě inspirovalo ke sdělení této mé zkušenosti. Věřím, že tento příběh, který právě prožívám, vám pomůže si uvědomit, jak tyto principy využívám ve svém životě. Principy jsou vždy uvedeny v závorce např. (VIZE).

Již delší dobu přemýšlíme s mou ženou Janou o změně produktu v naší firmě. Oba máme hluboký vztah ke všem změnám, které se ve firmě dějí, protože jsme v této firmě od jejího vzniku. A tento vztah v sobě může skrývat i řadu stereotypů a blokujících přesvědčení. Shodli jsme se na tom, že potřebujeme rychle změnu, protože nemáme čas na svůj život. Myslím, že řada z nás se s touto otázkou často potkává. Jedním z mých přání bylo, podnikat tak, abychom více vydělávali, méně do toho dávali energii a měli více času na osobní život (VIZE). A stále hledám jak to udělat.

V létě jsem si poctivě definoval své sny a přání (101 CÍLŮ A PŘÁNÍ). Na začátku roku jsem začal pociťovat, že chci změnu a že se něco začíná dít. Ale dlouho nepřicházel ten správný podnět. Tak trochu jsem začal pochybovat, ale něco zevnitř mi říkalo, že to bude dobré, jen to vydržet (VÍRA). Moje netrpělivost ovšem tlačila na změny. Uvědomuji si, že jsem se na něco začal spontálně těšit (RADOST), ale nevěděl jsem na co! Zjistil jsem, že když nevím, co přijde, tak je mi vlastně i dobře (RADOST ZE ZMĚNY). Tu změnu jsem strašně moc chtěl, nemohl v noci ani spát a najednou jsem začal vidět spousty nedostatků na svém dosavadním životě (ZMĚNA). Kdykoli jsem měl chvíli, tak jsem si různě dokresloval své přání (PŘEDSTAVIVOST, VIZUALIZACE). Snil jsem, že budu mít více času na svůj rozvoj, rodinu i sebe a pokreslil řadu bloků a papírů (SPECIFIKACE VIZE). A stále nic nepřicházelo! I když jsem často pociťoval pocity radosti, přicházely i pocity strachu a nejistoty.

Jednoho dne mne oslovil kamarád a požádal mě, zda bych udělal asi pro 50-60 lidí nějakou přednášku na nějaké zajímavé téma (INSPIRACE). Mě se do toho nechtělo, nemám tyto akce rád a tak jsem to odkládal (PŘEKONÁNÍ STRACHU). Kamarád mě tlačil čím dále tím více a já mu tedy slíbil, že to udělám. A najednou jsem dostal vhled, že vím, co mám dělat (INSPIRACE). Stále jsem si říkal: „Václave udělej to úplně jinak, ti lidé tě neznají, zkus to vše postavit na hlavu“ (ODVAHA). Neboj se toho.

Začal jsem tvořit, ale současně přicházely i pochybnosti (STRACH ZE ZMĚNY). Nerad něco vzdávám a tak jsem se snažil dělat to, co umím (VÍRA, AKTIVITA, KAŽDÝ DEN ÚSPĚŠNÝ). Bylo zajímavé, že i má žena Jana, začala přicházet se zajímavými nápady a podporou nějaké změny (SDÍLENÍ). Začal jsem studovat nové knihy, rozvíjet různé nápady a hledat inspiraci (ROZVOJ, AKTIVITA).

Stanovil jsem si cíle, postup a harmonogram (PLÁN). Bylo mnoho věcí, které mě odváděly od dokončení prezentace (SOUSTŘEDĚNÍ SE NA VIZI). A konečně to přišlo. Na prezentaci skutečně přišlo 60 lidí. Mluvil jsem o své vizi Vzorci úspěchu a lidé poslouchali a já se domníval, že mám ten nový produkt. Konečně!

Ale po týdnu jsem si uvědomil, že to asi nebude tak úplně ono, protože to byl v podstatě jen další nový seminář. A tak jsem přemýšlel, co mi tyto všechny události měly říct. Uvědomil jsem si, že během prezentace jsem dostával různé vizitky, a že asi nejvíce jsem hovořil po prezentaci s člověkem, který se zabýval tvorbou videí a doslova mě polilo horko, protože to je přesně to, o čem jsme léta s mou ženou hovořili, ale nikdy jsme nenašli odvahu do toho jít. Videa. Najednou jsem pociťoval, jako když do vás někdo doleje benzín a okamžitě jsem začal dělat konkrétní kroky (INSPIRACE, AKTIVITA). Od té doby se vše vyvíjelo v jasném plánu. Přípravné práce nad videi, obsahem i formou jejich prezentace (ENERGIE, NASAZENÍ, SOUSTŘEDĚNÍ). Vše plynulo až do chvíle, kdy najednou přišly otázky, kdy to konečně vyzkoušíme a jak tedy budeme dále postupovat. Pochybnosti a jiné úkoly začaly zdržovat a komplikovat naší práci a snižovat náš elán. Já jsem trochu polevil. Moc jsem si vnitřně přál ovšem změnu (VIZE) a tak jsem o tom začal mluvit s ostatními a přišla jejich podpora (SDÍLENÍ, SPOLUPRÁCE).

Znovu jsem se vrhnul do práce a najednou se objevilo řešení tam, kde jsem ho absolutně nečekal (INSPIRACE). Ještě se mi nestalo za posledních 12let, že bych měl v červnu tolik času, abych mohl něco nového vyvíjet. Řada zákazníků z ničeho nic začali posouvat termíny a mé rodině ani nevadilo, že budu sám někde na Moravě pracovat (PROBLÉMY MOHOU BÝT PŘÍLEŽITOSTI). Já začal tvořit (TVŮRČÍ ENERGIE). Přišly další potíže, jak to prodat a jak udělat marketing. A zase se objevilo řešení tam, kde bych ho nečekal. Na druhý seminář Vzorec úspěchu přišel člověk, který mi sdělil, že má zkušenosti s tvorbou videí a s tím spojených marketingových aktivit, a že si umí představit, že nám s tím pomůže (RADOST, ENERGIE, SPOLUPRÁCE A SDÍLENÍ). Co ho inspirovalo k této nabídce, to je otázka, kterou mu položím. Potkal jsem již druhého člověka, který se zabývá videi (VÍRA). Navíc někdo, kdo s námi chce spolupracovat.

A od této chvíle se dějí události tak, jako by to vše bylo v plánu. Nikdo nepochybuje, všichni mají jasnou vizi, máme shodu a vše jde přesně podle plánu (VIZE), kterou jsem si namaloval jednou v čajovně. Cesta k novému produktu vedla přes mé snahy obměnit stávající semináře ke skutečné změně – novému produktu, o kterém jsem dlouho snil a nedovolil si na něho myslet!

Můj závěr

Mějme jasný CÍL a VIZI. Vydržme chvíle pochybností a udržme si VÍRU. Věnujme pozornost svým programům „To nepůjde“ a udržme si VIZI, VÍRU A ZÁMĚR. Vnímejme INSPIRACI. Mluvme o tom s ostatními a získáme PODPORU. Užívejme si RADOST z nových věcí a změn. Vnímejme ENERGII po překonání překážek. Nehledejme INSPIRACI tlakem, ona přijde NEČEKANĚ. Ptejme se ostatních na názor a zjistíme, že nejsme sami a získáme druhé ke SPOLUPRÁCI. Stále pracujme na na detailech VIZE a ZÁMĚRU. Všímejme si, že se najednou začnou dít věci v náš PROSPĚCH. Něco se děje, aby se naše VIZE stala. Mějme RADOST ze všeho, co se děje a podívejme se na problémy, jako na PŘÍLEŽITOST, i když to zpočátku „bolí“.
Share Button

Václav Šlapák

Trenér, kouč, manažer a spoluzakladatel společnosti Skills, spol. s r.o. Více než 20 let se věnuje obchodu, podnikání a pomáhá mnoha firmám a jednotlivcům, rozvíjet svůj potenciál pro úspěch v obchodování. Vytvořil i unikátní systém testování kompetencí úspěchu a jeho záměrem bylo založení asociace profesionálních obchodníků APO, která buduje dobré jméno obchodu.

Komentáře: